ПЕРСОНАЛІСТСЬКИЙ НАПРЯМ В УКРАЇНСЬКІЙ ПЕДАГОГІЧНІЙ КОМПАРАТИВІСТИЦІ (90-ТІ РР. ХХ – ПОЧАТОК ХХІ СТ.)

Автор(и)

  • Наталія Благун доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри педагогіки початкової освіти Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (м. Івано-Франківськ, Україна)

DOI:

https://doi.org/10.15330/msuc.2023.29.41-45

Ключові слова:

українська педагогічна компаративістика, зарубіжні культурно-освітні діячі, персоналістський напрям, педагогічна персоналія, порівняльна педагогіка, педагогічна біографістика, Лабораторії порівняльної педагогіки Інституту педагогіки НАПН України, 90-ті рр. ХХ – початок ХХІ ст.

Анотація

Стаття присвячена проблемі відображення персоналістського напряму в українській педагогічній компаративістиці кінця ХХ – початку ХХІ ст. Зазначено, що здобуття Україною статуту кандидата на членство у Європейському Союзі (2022), сучасні виклики, перед якими опинилася українська педагогічна наука та освіта, спонукають до інтенсифікації наукових досліджень, спрямованих на синхронізацію української освіти та науки з європейськими стандартами. У цьому контексті українська педагогічна компаративістика набуває особливого значення, тому є потреба в глибокому та всебічному вивченні персоналістського напряму української педагогічної компаративістики. Його розглянуто як невід’ємний складник педагогічної біографістики. Підкреслено, що, попри те, що за доби відновлення незалежності України вітчизняні вчені активно досліджують зарубіжні персоналії, значний пласт студій про культурно-освітніх діячів закордоння як цілісні науково-педагогічні феномени до кінця не з’ясований, тому на часі вивчення їхніх біографій, а також чинників, умов, що сприяли їхньому становленню як педагогічних персоналій, творчих здобутків, професійно-педагогічної, освітньої, громадської, просвітницької, наукової діяльності, визначення їхньої ролі як у національній освіті, так і в розвитку світової педагогічної думки. Виокремлено узагальнювальні праці в галузі української педагогічної компаративістики, що репрезентують розвиток зарубіжної освіти і педагогічної думки в персоналіях, наголошено на значенні в розвитку порівняльної педагогіки НАПН України, у структурі якої працюють два порівняльно-педагогічних структурних підрозділи, зокрема в Інституті педагогіки та в Інституті педагогічної освіти і освіти дорослих, акцентовано на ролі науковців Лабораторії порівняльної педагогіки Інституту педагогіки НАПН України в розвитку української компаративістики. Зроблено висновок про потребу цілісного вивчення питань, пов’язаних з персоналізацією педагогічної думки закордоння.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-11

Як цитувати

Благун, Н. (2023). ПЕРСОНАЛІСТСЬКИЙ НАПРЯМ В УКРАЇНСЬКІЙ ПЕДАГОГІЧНІЙ КОМПАРАТИВІСТИЦІ (90-ТІ РР. ХХ – ПОЧАТОК ХХІ СТ.). Гірська школа Українських Карпат, (29), 41–45. https://doi.org/10.15330/msuc.2023.29.41-45

Номер

Розділ

ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКІ АСПЕКТИ ПЕДАГОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ