РОЗВИТОК ГУМАНІСТИЧНИХ ПРОФЕСІЙНИХ ЯКОСТЕЙ УЧИТЕЛЯ В ПРОЦЕСІ ІНТЕРАКТИВНОГО НАВЧАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ

Автор(и)

  • Ольга Комар доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри фахових методик та інноваційних технологій у початковій школі, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини (м. Умань, Україна)
  • Оксана Кіліченко кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри педагогіки початкової освіти, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (м. Івано-Франківськ, Україна)

DOI:

https://doi.org/10.15330/msuc.2023.28.82-87

Ключові слова:

учитель початкової школи, гуманізм, інтерактивне навчання, технологічний підхід

Анотація

У статті розкрито проблему розвитку гуманістичних якостей вчителя в процесі організації інтерактивного навчання в початковій школі. Визначено професійні та особистісні якості, які властиві гуманному вчителеві початкової школи. Наголошено на тому, що особлива увага приділяється організації освітнього процесу як ефективної багатосторонньої комунікації. Застосовуючи ту чи іншу технологію, у нашому випадку інтерактивну, для розв’язання завдань навчально- виховного процесу вчитель початкової школи обов’язково буде застосовувати відповідні методи навчання, тобто реалізація навчання за певними технологіями відбувається насамперед через систему адекватних методів, які є ядром цієї технології. Проаналізовано роль «активних» і «пасивних» методів навчання, коли учні виступають у ролі «об`єкта» навчання. Відзначено, що інтерактивні методи навчання дають найбільший простір для самореалізації учня в навчанні і найбільше відповідають особистісно орієнтованому підходу. Вони орієнтовані на реалізацію пізнавальних інтересів і потреб особистості, тому особлива увага приділяється організації процесу ефективної багатосторонньої комунікації, яка характеризується відсутністю полярності й мінімальною сконцентрованістю на точці зору вчителя. Учасники такої комунікації більш мобільні, відкриті та активні, тому ключовим для розуміння ролі інтерактивного спілкування в соціальному розвитку дитини (як дитини, так і вчителя) є теза про те, що юна особистість розвивається в єдності, спілкуванні її з найближчим мікросоціумом, куди входять однолітки і вчителі. Окрім того, використання інтерактивних методів забезпечує реалізацію ідеї співробітництва в колективі, сприяє оздоровленню психологічного клімату в класі, створенню атмосфери доброзичливості під час навчання. Дослідження ролі організації інтерактивного навчання в розвитку гуманістичних якостей учителів початкової школи було організоване в таких напрямах: самоаналіз своїх особистісних і професійних якостей і визначення важливості інтерактивного навчання у формуванні гуманістичних якостей. Особливу роль у розвитку гуманістичних якостей учителя в процесі організації інтерактивного навчання відіграє їхня готовність до професійної діяльності.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-25

Як цитувати

Комар, О. ., & Кіліченко, О. . (2023). РОЗВИТОК ГУМАНІСТИЧНИХ ПРОФЕСІЙНИХ ЯКОСТЕЙ УЧИТЕЛЯ В ПРОЦЕСІ ІНТЕРАКТИВНОГО НАВЧАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ. Гірська школа Українських Карпат, (28), 82–87. https://doi.org/10.15330/msuc.2023.28.82-87

Номер

Розділ

ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ПЕДАГОГІВ

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають