Споживання їжі з високим вмістом смальцю або фруктози модулює заляльковування личинок та стресостійкість у дорослих особин Drosophila melanogaster

Автор(и)

  • Вікторія Гурза Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника https://orcid.org/0000-0001-9246-2656
  • Наталя Бутенко Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
  • Олег Дем’янчук Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника https://orcid.org/0000-0002-4730-0807
  • Віталій Балацький Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
  • Віталій Деркачов Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника https://orcid.org/0000-0002-1090-8210
  • Марія Лилик Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника https://orcid.org/0000-0002-2318-6421

DOI:

https://doi.org/10.15330/jpnu.9.4.42-55

Ключові слова:

дрозофіла, фруктоза, смалець, лялькування, стійкість до стресів

Анотація

Ожиріння та метаболічний синдром, стають проблемою номер один для здоров’я сучасного суспільства. Неправильне харчування та сидячий спосіб життя є одними з основних причин ожиріння. Надмірний вміст жиру та фруктози, як найдешевшого підсолоджувача, у харчовому раціоні людини відіграють тут не останню роль. Метою цієї роботи було дослідити вплив смальцю, як джерела жиру, та фруктози як джерела вуглеводів на фізіолого-біохімічні показники в організмі плодової мушки Drosophila melanogaster лінії Canton S. Додавання 10% смальцю до базового середовища, яке містило 5% фруктози, інгібувало заляльковування личинок плодової мухи, тоді як середовище з 15% фруктози не впливало на швидкість заляльковування. Утримування на середовищі з 10% смальцю протягом одного тижня знижувало індуковану рухову активність у 9-денних самців лінії Canton S. Також, середовище з 15% смальцю знижувало індуковану рухову активність у самок. Тижневе годування високофруктозним середовищем (15% фруктози) не впливало на індуковану рухову активність у мух обох статей. Висококалорійні дієти обох типів, зі смальцем та фруктозою, суттєво підвищували стійкість самців до холодового стресу (визначену за зменшенням часу, необхідного для відновлення з холодової коми), але знижували стійкість до теплового стресу (визначену за зменшенням часом впадання у теплову кому) в обох статей. Утривування на середовищі з 10% смальцю але не з 15% фруктозою знижувало стійкість комах до голодування. Їжа з високою концентрацією фруктози або смальцю не впливала на споживання їжі, масу тіла мух, вміст триацигліцеридів, низько – і високомолекулярних тіолів у 9-денних мух обох статтей. Окрім того, вміст глюкози та глікогену демонстрував тенденцію до зниження у мух на середовищі з високим вмістом смальцю, тоді як на середовищі з високим вмістом спостерігалися протилежні ефекти. Таким чином, їжа з високим вмістом фруктози та смальцю модулювала стресостійкість у дорослих мух та могла впливати на енергетичний обмін у мух. Детальні механізми, що лежать в основі фізіологічних ефектів їжі з високим вмістом фруктози та смальцю у дрозофіли, потребують подальших досліджень.

##submission.downloads##

##submission.additionalFiles##

Опубліковано

2023-01-08

Як цитувати

[1]
Гурза , В. et al. 2023. Споживання їжі з високим вмістом смальцю або фруктози модулює заляльковування личинок та стресостійкість у дорослих особин Drosophila melanogaster. Журнал Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. 9, 4 (Січ 2023), 42–55. DOI:https://doi.org/10.15330/jpnu.9.4.42-55.

Номер

Розділ

Biology