Концепція регулювання міграційної мобільності молоді України в умовах війни

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.15330/jpnu.9.3.44-54

Ключові слова:

молодь, міграційна мобільність, молодіжна політика, міграційна політика, рееміграційні наміри, соціальна сфера, концептуальні положення

Анотація

У статті розглянуто проблемні аспекти синергії молодіжної і міграційної політики, що набувають додаткової актуальності для України в умовах війни. Метою статті є наукове обґрунтування концептуальних положень щодо регулювання міграційної мобільності молоді з визначенням сучасних пріоритетів для України. Аналіз законодавства України в соціальній сфері дозволив виявити вагомість питання державної підтримки молоді серед концептуально-стратегічних і програмно-цільових пріоритетів. У той час, як розвинуті держави активно просувають ідею «Talent on the Move», в Україні міграція молоді через несистемність її регулювання набуває загрозливих ознак. Результати соціологічного опитування молоді з міграційним досвідом на прикладі Львівської області України доводять, що ще до російсько-української війни 2022 року рееміграційні наміри молоді були вкрай низькими. Еміграція молоді України інтелектуалізується, змінюючи попередню заробітчанську хвилю. Нинішня хвиля вимушеної еміграції теж має обличчя дітей і молоді, які з високою вірогідністю можуть успішно інтегруватись у приймаючі суспільства. Зважаючи на ризики безповоротних демографічних втрат та соціальну функціональність держави, необхідно розробити нову концепцію регулювання міграційної мобільності молоді, що включає заходи впливу на міграційні переміщення та потенціал міграції, а також підтримки основних сфер життєдіяльності молоді. Нова концепція має розроблятись з урахуванням регламентованих пріоритетів національної безпеки, людського та сталого розвитку, доцільності регіоналізації молодіжної політики в умовах успішної реформи децентралізації. В основі регулювання потенціалу міграції необхідною є організація моніторингу міграційної мобільності в контексті розвитку і капіталізації людського потенціалу, тобто з’ясування наслідків міграції для особи-мігранта та регіону (держави) походження. Обов’язковою є підтримка соцієтальних зв’язків з інститутами діаспори. Нова концепція регулювання міграційної мобільності молоді має ставити за мету стимулювання її рееміграції з перспективним переходом до забезпечення циркулюючої міграції у період поствоєнного відновлення України. Отримані результати виступають основою для наступних досліджень у частині визначення механізмів стимулювання рееміграції молоді в Україну та залучення її потенціалу при подальшому перебуванні за кордоном.

##submission.downloads##

##submission.additionalFiles##

Опубліковано

2022-10-31

Як цитувати

[1]
Біль, М. et al. 2022. Концепція регулювання міграційної мобільності молоді України в умовах війни. Журнал Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. 9, 3 (Жов 2022), 44–54. DOI:https://doi.org/10.15330/jpnu.9.3.44-54.

Номер

Розділ

Економіка

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають