Сучасний стан та тенденції відкритості економіки України

Автор(и)

  • Ірина Ангелко Національний університет "Львівська Політехніка"
  • Ірина Лех Національний університет "Львівська Політехніка"

DOI:

https://doi.org/10.15330/jpnu.8.3.68-75

Ключові слова:

відкритість економіки, відкрита економіка, експорт, імпорт, ВВП, зовнішньоторговельна політика, економічне зростання

Анотація

У статті досліджено сутність відкритості економіки як об’єкта теоретичного вивчення на основі аналізу публікацій та досліджень вітчизняних і зарубіжних науковців та наведено власне трактування досліджуваного поняття. Зазначено, що вагомим чинником сучасного економічного розвитку є послідовне розширення економічної відкритості. Розглянуто чотири групи поділу національних економік за критерієм відкритості, а саме за показником частки експорту у ВВП країни. Виокремлено основні умови відкритої економіки та наведено головні інструменти (економічного та політичного характеру) за допомогою яких можна досягти розширення економічної відкритості.

Здійснено оцінку сучасного стану та тенденцій відкритості національної економіки на основі аналізу основних показників експорту та імпорту товарів та послуг, а також географічної структури зовнішньої торгівлі України в розрізі країн-реципієнтів та країн-донорів товарів та послуг. Виявлено, що в сучасних умовах соціально-економічної нестабільності відкритість економіки України залишається на досить високому рівні, що спричиняє її тісну залежність від зміни зовнішньої кон’юнктури. Проаналізовано, що левова частка у загальній структурі зовнішньої торгівлі України належить товарам. Виокремлено основні країни-реципієнти українських товарів та послуг та країни донори у 2020 році. Також виокремлено найбільш поширені товари та послуги у структурі експорту та імпорту України. Зокрема зазначено, що найбільш поширеними товарами для експорту виявилися: продукти рослинного походження, недорогоцінні метали та вироби з них, жири та олії тваринного або рослинного походження; серед послуг – транспортні послуги. Разом з тим визначено, що найбільший обсяг імпорту в загальній структурі зовнішньої торгівлі України був досягнутий при імпорті машин, обладнання та механізмів, електротехнічного обладнання та транспортних послуг. Узагальнено, що відкритість економіки України має важливе значення для її соціально-економічного розвитку. Важливо, максимально використовувати переваги відкритості, що зумовлює підвищення продуктивності праці та адаптації виробництва до зростаючої конкуренції, і відповідно  є вагомим чинником загального підвищення ефективності економіки. Рекомендовано з метою забезпечення економічного розвитку України поряд із зовнішньоторговельною складовою відкритості економіки також розвивати фінансову (зокрема інвестиційну, технологічну та комунікаційну) та політичну.

##submission.downloads##

##submission.additionalFiles##

Опубліковано

2021-11-04

Як цитувати

[1]
Ангелко, І. і Лех, І. 2021. Сучасний стан та тенденції відкритості економіки України. Журнал Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. 8, 3 (Лис 2021), 68–75. DOI:https://doi.org/10.15330/jpnu.8.3.68-75.

Номер

Розділ

Економіка