СИСТЕМА МОТИВАЦІЇ ТА СТИМУЛЮВАННЯ ПЕРСОНАЛУ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ

Автор(и)

  • А.О. Климчук Хмельницький національний університет, Міністерство освіти і науки України, кафедра міжнародних економічних відносин, 29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 11

DOI:

https://doi.org/10.15330/apred.1.12.119-125

Ключові слова:

система, стимулювання та мотивація, персонал підприємства, мотиви та стимули, моніторинг

Анотація

Стаття присвячена проблемам дослідження системи мотивації та стимулювання персоналу на промислових підприємствах, що є досить актуальними в умовах сьогодення. Мета дослідження полягає у детальному вивченні та аналізі особливостей системи стимулювання та мотивації персоналу на промислових підприємствах. Доведено, що керівництво підприємства повинне постійно займатися вдосконаленням системи мотивації та стимулювання праці персоналу, тобто пристосовуватися до нових умов функціонування ринку. Автором наголошується, що система мотивації та стимулювання на промислових підприємствах займає провідне місце у його функціонуванні, оскільки пов'язана з проблемою ефективної виробничої діяльності на підприємстві та призводить до зростання кінцевих результатів його діяльності, а також підвищення життєвого рівня працівників. У статті визначено основні функції (залучення кваліфікованих фахівців; збереження груп професіоналів протягом необхідного терміну), які повинна виконувати система мотивації та стимулювання праці персоналу на підприємстві. Сформовано основні завдання, які є необхідними для забезпечення потрібного рівня трудової активності персоналу: визначення набору цінностей, які будуть закладені в основу мотивування персоналу; формування рівня потреб кожного працівника, його інтересів і можливостей задоволення; конкретизація видів трудової діяльності, які потрібні підприємству і котрі доцільно мотивувати; організація праці таким чином, щоб переконати працівника в можливості задовольнити його інтереси; узгодження певних видів діяльності працівника з набором цінностей і переваг; з’ясування мотивів, інтересів та системи цінностей при наймі працівника на підприємство. З метою формування керованої системи мотивації та стимулювання, наголошено на необхідності виконання наступних умов: наявності повної та достовірної інформації про об'єкт управління; необхідності мати постійне уявлення про стан і динаміку мотиваційної спрямованості персоналу; ретельному відстеженні соціально-економічних наслідків управлінських рішень і вміння їх прогнозувати. Виходячи із досвіду багатьох країн встановлено, що традиційні методи збирання даних щодо мотиваційної та стимулюючої спрямованості персоналу вже не задовольняють потреби практики управління, а тому на кожному підприємстві запропоновано запроваджувати систему мотиваційного та стимулюючого моніторингу, основною метою котрого є створення нової інформаційної бази для прийняття управлінських рішень у сфері мотивації та стимулювання працівників. Такий моніторинг повинен спрямовуватись на постійне спостереження та контроль стану мотивації та стимулювання персоналу з метою його оперативної діагностики й оцінки в динаміці, прийняття кваліфікованих управлінських рішень в інтересах підвищення ефективності виробництва.

На основі проведених досліджень визначено основні принципи, на яких має ґрунтуватись система мотивації та стимулювання персоналу на підприємстві: системності; комплексності; аполітичності; періодичності; виробничо-територіального підходу. Автором здійснено порівняльний аналіз вітчизняних систем стимулювання та мотивації персоналу підприємств, до яких віднесено наступні: систему матеріальної мотивації та  стимулювання за трудовим вкладом; систему управління за цілями; теоретичну модель матеріальної мотивації та  стимулювання; систему стимулювання та мотивації, орієнтовану на вартість бізнесу – участь у власності та опціонні програми.

Виходячи із проведених досліджень визначено, що система стимулювання та мотивації використовує тільки першу частину – фінансові та економічні мотиви та стимули, а такі стимули, як професійні, трудові, престиж та соціальний статус, а також мотиви та стимули, пов’язані з кар’єрою, в даних системах досить слабо фігурують, що також є недоліком вітчизняних систем мотивації та стимулювання праці персоналу підприємства. У статті наголошується, що успіх підприємства залежить від оптимального поєднання двох складових: підвищення добробуту працівників та підтримання ефективності виробничого процесу. Доведено, що найбільш ефективною системою мотивації та стимулювання праці є комбінація матеріального стимулювання та стимулювання розвитку професійних знань, високого рівня досвіду задля досягнення поставленої мети, пошук нових шляхів в організації та управлінні підприємством.

 

Біографія автора

А.О. Климчук , Хмельницький національний університет, Міністерство освіти і науки України, кафедра міжнародних економічних відносин, 29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 11

кандидат економічних наук, докторант

 

Посилання

1. Beztelesna, L., Mishchuk, H., and S. Martyniuk. “The mechanism of motivation productivity of employees.” Ukraine: aspects of labor 1 (2006): 42–48. Print.
2. Hol'da, A.V. “Мotivation and stimulation formation of employment with a focus on the end of result.” The formation of market relations in Ukraine: Collection of Scientific works 9.64 (2006): 158–161. Print.
3. Osovs'ka, H.V., and O.V. Krushel'nyts'ka. Human Resource Management. Zhytomyr: ZhITI, 2000. Print.
4. Tatomyr, I.L. “Motivation process in material production.” Economics of Agriculture (2008): 129–131. Print.
5. Vardanian, I. “A motivational system of personnel.” Personnel Management 5 (2006): 21–24. Print.
6. Volnukhina, E., and Yu. Mel'nyk. “Motivation – stimulus» is a system of individual approach to each employee.” Personnel service 11 (2005): 61–64. Print.
7. Horodets'ka, L.O., and V.O. Zhurba. “Economic justification of motivation system at the enterprise.” Problems of efficiency infrastructure increasing. Scientiific Collected Works 26 (2010): 21–23. Print.

##submission.downloads##

Опубліковано

2016-04-11