АНАЛІТИЧНИЙ ІНСТРУМЕНТАРІЙ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ОБОРОТНИХ АКТИВІВ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЄВОСТІ ТА ЦІЛЕОРІЄНТОВАНОГО РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

Автор(и)

  • О.В. Царенко Таврійський національний університет імені В.І.Вернадського, Міністерствo освіти і науки України, кафедра обліку та аудиту, вул. І. Кудрі, 33, м. Київ, 01001

DOI:

https://doi.org/10.15330/apred.1.14.84-92

Ключові слова:

оборотні активи, управління оборотними активами, обіговість, ефективність, використання, прискорення, фінансування, структурні одиниці, аналіз, оптимальність

Анотація

У статті розглянуто сутність оборотних активів, та ризики, пов’язані з процесом формуванням їх оптимальної структури. Визначено вплив прискорення обіговості оборотних активів на фінансові результати діяльності підприємства. Аргументовано процедури постійного моніторингу і аналізу ефективності використання оборотних активів, що забезпечує керівництво підприємства своєчасною інформацією та дозволяє прийняти обґрунтовані управлінські рішення щодо оптимального формування обсягу оборотних активів. Розкрито дефініцію оборотних (мобільних) активів як системоутворюючого елемента поліфункціональних змін масштабів розвиненості структурних одиниць з одного боку – комерційного продукту(послуги) за ознакою його матеріально-речової форми, з іншого – як діяльність з безпосереднього його створення та реалізації в безперервному кругообігу форм власності, що убезпечує: агломерацію різних за природою суб’єктно-орієнтованих відносин та ущільнення взаємодії між усіма ієрархічними рівнями. З’ясовано, що коли підприємства знаходяться на повному самофінансуванні, визначення оптимальної потреби в оборотних активах як в цілому, так і по кожній складовій, має важливе значення. Збільшення суми оборотних активів вище за цей оптимум приводить до збитку через зайві кошти та невикористання наявних матеріальних ресурсів. У той же час зменшення оборотних активів підприємств, в порівнянні з їх оптимальним значенням, спричиняє простої устаткування і інші втрати, пов'язані з відсутністю тих або інших необхідних матеріальних ресурсів. Раціональне управління оборотними активами припускає їхню оптимізацію виходячи з потреби підприємства. Обґрунтовано напрями підвищення ефективності використання оборотних активів в залежності від стадії кругообігу, що включають економічно-фінансові детермінанти, джерела та інструментарій регулювання для створення результативної політики управління оборотними активами у загальній стратегії управління активами підприємства для формуванні необхідного обсягу і складу оборотних активів, оптимізації джерел їхнього фінансування. Опрацьовано критерії підвищення ефективності використання оборотних активів, що включають: прискорення їх обіговість за допомогою підвищення обсягу реалізованої продукції з забезпеченням довгострокового її випуску на замовлення, а також ретельної і своєчасної добірки продукції на відвантаження; використання методів нормування оборотних активів – метод прямого розрахунку, аналітичний (дослідно-статистичний) метод, коефіцієнтний метод; підвищенням ліквідності та платоспроможність підприємства; дотримання оптимального співвідношення власних і позикових оборотних активів, а також складання бюджетів поточних надходжень і витрат.

Для системної оптимізації структурних одиниць визначені такі шляхи управління дебіторською заборгованістю, як надання знижок за швидку оплату; факторинг; контроль стану розрахунків з покупцями при відстроченій(простроченій) дебіторській заборгованості; системний аналіз співвідношення дебіторської та кредиторської заборгованості; класифікація дебіторської заборгованості залежно від її якості та створення резервів безнадійних боргів; проведення  моніторингу дебіторської заборгованості і порівняння її показників з такими ж показниками по галузі, конкурентів та даними минулих років. В залежності від стадії кругообігу визначено пріоритетні шляхи підвищення ефективності використання оборотних активів: скорочення матеріальних запасів на складах за рахунок зниження наднормативних запасів матеріалів, внаслідок поліпшення постачання, за рахунок зниження норм витрат матеріалів на одиницю продукції; зменшення тривалості циклу виробництва основної продукції за рахунок застосування нової техніки і технології, підвищення продуктивності праці, норм витрат ресурсів, зменшення часу перебування в заділах деталей, складальних одиниць; скорочення залишків нереалізованої продукції через прискорення реалізації, підвищення ефективності роботи служби маркетингу, удосконалення розрахунків, поліпшення комплектності постачань; підвищення ритмічності виробництва внаслідок рівномірності випуску і відвантаження продукції, удосконалення планування і організації виробництва.

 

Біографія автора

О.В. Царенко , Таврійський національний університет імені В.І.Вернадського, Міністерствo освіти і науки України, кафедра обліку та аудиту, вул. І. Кудрі, 33, м. Київ, 01001

доктор економічних наук, професор

Посилання

1. Avramenko, E.V. “Analysis of structure, structure and sources of working capital formation.” Visnyk KhDEU, vol. 4, 2003, pp. 25–30.
2. Margasova, V.O. “Effective formation and use of current assets.” Siverians'kyj litopys, vol. 1(31), 2012, pp. 214–218.
3. Chala, K.S. “Increasing the efficiency of using current assets through the introduction of inventory inventory procedures.” Stalyj rozvytok ekonomiky, vol. 10, 2008, pp. 219–225.
4. Bondarenko, O.S. “Methodological bases of management of current assets of enterprises.” Investytsii: praktyka ta dosvid, vol. 4, 2011, pp. 40–44.
5. Gutkevich, S.O. “Management of economic resources of the enterprise.” Aktual'ni problemy ekonomiky, vol. 7, 2009, pp. 99–105.
6. Kaminskaya, N.P. “The mechanism of management of accounts receivable.” Zbirnyk naukovykh prats' studentiv NUK, vol. 1, 2014, pp. 145–149.
7. Tsitsura, N.O and V.A. Petrenko. “Ways to increase the efficiency of using working assets at the enterprise.” Alliance of Sciences: scientist-scientist: international scientific-practical Internet conference, 2011, pp. 130–132.
8. Grechan, A.P. and O. S. Bondarenko. “State of working assets management in the economy of Ukraine.” Visnyk Khmel'nyts'koho natsional'noho universytetu , vol. 6, 2009, pp. 209–214.

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-04-26

Номер

Розділ

Дослідження розвитку вітчизняного підприємництва