Оціночні категорії «справедливість», «добросовісність», «розумність» у Цивільному кодексі України

Автор(и)

  • П.П. Пацурківський

Ключові слова:

цивільне право; цивільне законодавство; Цивільний кодекс України; оціночні категорії «справедливість», «добросовісність», «розумність»; рекодифікація ЦК України.

Анотація

Ключові світоглядні та методологічні мотиви статті зумовлені дискусією, яка уже впродовж певного часу триває серед вчених-цивілістів України щодо потреби та змісту рекодифікації Цивільного кодексу України, основних проблем подальшого розвитку цивільного права України в цілому. Передусім проаналізовано ступінь наукової розробки проблеми та з’ясовано, що оціночні категорії «справедливість», «добросовісність», «розумність» у ЦК України постійно перебувають у полі зору українських вчених-цивілістів, проте вони ще недостатньо з’ясовані у вітчизняній науці цивільного права з апріорі іманентних для їх пізнання природно-правових дослідницьких підходів. Показано, що вони переважно аналізувалися за допомогою формально-догматичного методу позитивістської доктрини правопізнання, неспроможного забезпечити розкриття буттєвої природи відповідних категорій.
В результаті дослідження вищезазначеної проблеми були одержані деякі нові наукові результати. Зокрема у чинному ЦК України оціночні категорії «справедливість», «добросовісність», «розумність» вжито 95 разів, що майже на порядок більше, ніж вони вживалися у ЦК УРСР, причому в останньому категорії «справедливість» і «добросовісність» не вживалися взагалі.
Доведено, що зміст цих категорій у ЦК України виходить за межі чисто позитивно-правових конструкцій та репрезентує собою сенс природного приватного права в цілому. Виходячи із такого розуміння їх природи, а також із апріорної (непозитивної) природи інших засад цивільного права, викладених у статті 3 ЦК України, запропоновано під час рекодифікації кодексу змінити назву його статті 3 на «Загальні засади цивільного права».
Зроблено висновок, що формула ч.6 ст.3 ЦК України де-факто є найлаконічнішим формулюванням антропосоціокультурного коду цивільного права. Враховуючи те, що вона міститься в одній із заголовних статей книги першої «Загальні положення» ЦК України, зроблено висновок про те, що вона як де-факто, так і де-юре пронизує увесь зміст чинного ЦК України. Також констатовано, що з огляду на ключову роль ст. 3 ЦК України у всій юридичній конструкції ЦК категорійний ряд «справедливість, добросовісність і розумність» ЦК України перемістився із його периферії у смисловий епіцентр кодексу.
Ключові слова: цивільне право; цивільне законодавство; Цивільний кодекс України; оціночні категорії «справедливість», «добросовісність», «розумність»; рекодифікація ЦК України.

Опубліковано

2022-02-28